Osoby odpowiedzialna za wybór małej architektury miejskiej do lokalnego parku, czy na lokalny skwer, często zastanawiają się, na jaki materiał postawić. Problem stanowi zazwyczaj wybór koszy na śmieci. Kosze plastikowe są najtańsze, jednak również najbardziej delikatne. Szybko ulegają umyślnym, lub nieumyślnym zniszczeniom i w zasadzie nie nadają się już do naprawy. Dlatego w przypadku koszy, które mają posłużyć przez długie lata, lepiej postawić na drewno lub metal.
Wady i zalety obu materiałów
Kosze metalowe są oczywiście wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Cierpliwie znoszą skrajnie różne warunki pogodowe, wilgoć, a nawet niektóre uszkodzenia mechaniczne. Prezentują się bardzo nowocześnie i elegancko.
Jeśli chodzi o kosze drewniane (tak naprawdę metalowo-drewniane), idealnie wpisują się one małą architekturę miejską, a zwłaszcza w parkową zieleń. Drewno to materiał naturalny i dodający każdej przestrzeni domowego ciepła. Jest on jednak podatny na działanie wilgoci, dlatego wymaga zabiegów konserwacyjnych. Drewniany element łatwiej jest uszkodzić, niż kosz z metalu. Z drugiej jednak strony, łatwiej też go wymienić, niż naprawiać cały kosz.
Co wybrać?
Oba rodzaje koszy na śmieci z pewnością posłużą w parku przez długie lata, nie tracąc na swoim eleganckim wyglądzie. Wielu zarządców parków, wybierając kosze, kieruje się stylem danej przestrzeni. Do nowoczesnych skwerów w dużych miastach, na których oprócz zieleni znajdują się aranżacje np. z betonu architektonicznego, szkła i stali, wybierane są minimalistyczne, metalowe kosze. Z kolei zabytkowe parki z urokliwymi alejkami, pałacykami i ogrodami chętniej wybierają bardziej ozdobne kosze drewniane. Trzeba pamiętać, że kosze na śmieci są elementami całej małej architektury. Powinny więc pasować (zarówno formą, jak i kolorem) do jej pozostałych elementów: ławek, stojaków na rowery, barierek, ogrodzeń itp.