Według CBOS, na rowerze jeździ aż 70% Polaków. Większość robi to w celach rekreacyjnych. Z przeprowadzonej ankiety wynika jednak, że połowa badanych wykorzystuje rower jako alternatywę dla samochodu czy komunikacji miejskiej. To świetna wiadomość! W ten sposób dbamy nie tylko o zdrowie, ale i o środowisko. Rower jednak gdzieś zostawić, prawda? W tym celu wykorzystywane są specjalne stojaki.
Bezpieczny stojak rowerowy, czyli jaki?
Stojaki rowerowe pełnią bardzo ważną rolę w infrastrukturze miejskiej. Aby były w pełni funkcjonalne, muszą jednak mieć co najmniej kilka bardzo ważnych cech. Na bezpieczeństwo użytkowania wpływa m.in. ich materiał i trwałość. W przestrzeni publicznej można zaobserwować głównie ławki żeliwne i stalowe. Podobnie jest ze stojakami, ponieważ wspomniane tworzywa zapewniają niezastąpioną odporność na czynniki zewnętrzne.
Aby stojak właściwie chronił przypięte do niego rowery, musi być dopasowany do cech danego otoczenia. Wyróżniamy między innymi modele naścienne. Montuje się je na budynkach lub innych pionowych powierzchniach. Sprawdzają się wtedy, gdy wolne miejsce jest znacząco ograniczone.
Nieco częściej można spotkać stojaki naziemne. Te z kolei przytwierdza się do podłoża tak, aby nie dało się ich przenieść. Są nieco wygodniejsze w użytkowaniu. Pomieszczą bowiem więcej rowerów niż wersje naścienne. Oprócz tego dostępu do nich nie ogranicza ściana budynku czy inna powierzchnia.
Stojak rowerowy to nie wszystko!
Użytkownicy rowerów muszą zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie. Nawet najlepszy stojak nie uchroni przecież przed kradzieżą, jeżeli rower nie zostanie do niego dobrze przyczepiony. Wiele osób decyduje się na zakup klasycznej sprężynki lub linki na kod czy klucz, gdyż są najkorzystniejsze cenowo.